Klikając „Akceptuj wszystkie pliki cookie”, wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookie na Twoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy korzystania z witryny i pomocy w naszych działaniach marketingowych. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.
19/2/2025

Mentoring w biznesie

Istota mentoringu sprowadza się do wsparcia, jakiego mentor udziela podopiecznemu. Wymaga to zaangażowania obu stron. Jest to skuteczne narzędzie rozwoju potencjału pracownika – mentee, ale również przestrzeń do samorealizacji mentora. Mentoring nie powinien uwzględniać zależności służbowej – mentor nie może być przełożonym swojego podopiecznego, ponieważ relacja ta powinna opierać się na swobodnej wymianie wiedzy, doświadczeń i inspiracji, a nie na hierarchicznej strukturze mogącej ograniczać otwartość i zaufanie. Poprzez mentoring dochodzi nie tylko do przekazania najważniejszej wiedzy i umiejętności, ale również do budowania lojalności wśród nowych pracowników, wyłaniania liderów oraz wspierania doświadczonych pracowników, by dłużej pozostawali w organizacji.

Mentoring to proces, który w naszej firmie został wprowadzony w odpowiedzi na zmiany zachodzące w otoczeniu biznesowym, a co za tym idzie – również wewnątrz organizacji.

W projekcie reklamacyjnym, który opiera się na wiedzy, znajomości procedur i stanowisk reklamacyjnych, ale także na doświadczeniu i wyczuciu w podejściu proklienckim, proces wdrożenia jest długotrwały i bardzo precyzyjny. Aby jak najlepiej przygotować nowych pracowników do kompleksowego podejścia do realizacji zadań, korzystamy z technik mentoringu. Pozwala to w pełni przekazać pracownikom kluczowe umiejętności, metody pracy oraz systemy wartości, które są przekazywane przez osobę cieszącą się autorytetem w zespole.

Wprowadzenie mentoringu w naszej organizacji wpłynęło na zmniejszenie fluktuacji pracowników. Nowi członkowie zespołu, przeżywający trudny okres adaptacji, mogą liczyć na realne wsparcie. To pomaga im szybciej odnaleźć się w nowym środowisku pracy i efektywnie realizować zadania.

Możliwość stania się mentorem daje doświadczonym pracownikom szansę pełnego wykorzystania swojej wiedzy i umiejętności zdobytych w trakcie kariery zawodowej. Wspieranie rozwoju innych staje się źródłem satysfakcji, przeciwdziała rutynie i schematyzmowi, a dla kadry menedżerskiej jest to narzędzie wyróżniania i nobilitacji pracowników o wyjątkowych kompetencjach.

W naszej firmie dużą wagę przywiązuje się do budowania klimatu organizacyjnego opartego na współpracy, szczególnie w ramach zespołów realizujących wspólne zadania. Największą wartością mentoringu z perspektywy kadry kierowniczej jest wspieranie relacji między pracownikami, rozwój wzajemnego zaufania oraz budowanie szacunku do bardziej doświadczonych współpracowników.

Po objęciu mentoringiem jakość pracy osób z najkrótszym stażem znacząco wzrasta. Już po dwóch miesiącach współpracy mentor-mentee, oceny jakościowe nowych pracowników, nadsyłane przez Klientów, zrównały się z wynikami uzyskiwanymi przez osoby z kilkunastoletnim doświadczeniem.

Podsumowując, wdrażanie nowych pracowników z wykorzystaniem mentoringu pomaga budować przyjazną atmosferę w organizacji, dzielić się wiedzą doświadczonych pracowników, skracać dystans i wyrównywać kompetencje zespołów. Jednocześnie, dzięki mentoringowi, podnosimy jakość obsługi Klienta, co dla nas, jako firmy outsourcingowej, pozostaje priorytetem.

Ewelina Pac
Kierownik Projektu