Klikając „Akceptuj wszystkie pliki cookie”, wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookie na Twoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy korzystania z witryny i pomocy w naszych działaniach marketingowych. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.
29/10/2024

Cyberbezpieczeństwo w praktyce – jak chronić siebie i swoje dane?

Internet to ogromne źródło wiedzy, rozrywki i możliwości, ale warto pamiętać, że nie zawsze jest to przestrzeń wolna od zagrożeń. Damian Żelazny – nasz Dyrektor ds. Infrastruktury, który na co dzień dba o bezpieczeństwo i całe zaplecze informatyczne firmy, przygotował kilka prostych wskazówek, które pomogą Ci bezpiecznie korzystać z internetu każdego dnia:

Silne hasła to podstawa

Używaj unikalnych i złożonych haseł do swoich kont. Najlepiej, aby były to kombinacje liter, cyfr, symboli, wyrazów. Unikaj oczywistych haseł.

Nie zapisuj automatycznie haseł w przeglądarkach

Choć jest to wygodne, lepiej unikać automatycznego zapisywania haseł w przeglądarkach. Zamiast tego używaj menedżera haseł, który zapewni lepszą ochronę np: Bitwarden, Lastpass, KeePass.

Korzystaj z dwuskładnikowego uwierzytelniania

Włącz weryfikację dwuetapową (2FA) tam, gdzie to możliwe. Dzięki temu nawet jeśli ktoś pozna Twoje hasło, nie zaloguje się bez dodatkowego potwierdzenia.

Zabezpiecz swoje urządzenia

Używaj programów antywirusowych i firewalli, aby chronić komputer, tablet czy smartfon przed złośliwym oprogramowaniem.

Zaktualizuj oprogramowanie

Regularnie aktualizuj system operacyjny, przeglądarkę i aplikacje. Aktualizacje zawierają poprawki bezpieczeństwa, które chronią przed zagrożeniami.

Korzystaj z VPN

Jeśli łączysz się z publicznymi sieciami Wi-Fi, używaj wirtualnej sieci prywatnej (VPN), aby zabezpieczyć swoje dane przed nieuprawnionym dostępem.

Nie klikaj w podejrzane linki

Phishing to częsta metoda oszustw. Jeśli dostaniesz podejrzany e-mail lub wiadomość z linkiem, nie klikaj w niego. Sprawdź źródło informacji!

Ostrożnie z plikami do pobrania

Pobieraj pliki tylko z zaufanych stron. Zainfekowane pliki mogą zawierać złośliwe oprogramowanie, które zagrozi bezpieczeństwu Twoich danych.

Uważaj na oszustwa internetowe i "super oferty"

Zbyt piękne, by mogły być prawdziwe? To często znak, że masz do czynienia z oszustwem. Bądź czujny wobec fałszywych loterii, niesamowitych okazji zakupowych czy wiadomości od nieznanych firm.

Uważaj na fake newsy

Nie wszystkie informacje w internecie są prawdziwe. Zawsze weryfikuj źródła, zanim podzielisz się jakąś wiadomością lub w nią uwierzysz.

Edukacja to klucz

Regularnie poszerzaj swoją wiedzę o cyberbezpieczeństwie. Zagrożenia w internecie ciągle ewoluują, dlatego warto być na bieżąco z nowymi metodami ochrony.

Odpowiednie nawyki i świadomość zagrożeń pomogą Ci unikać niepotrzebnych ryzyk w internecie i pozwolą cieszyć się z jego pozytywnych stron!  

Damian Żelazny
Dyrektor ds. Infrastruktury